Co zrobić w razie awarii korków w mieszkaniu ?

Autor Mateusz_Waygart
Kategoria:

Co warto wiedzieć na temat awarii korków w mieszkaniu?

Nie ma co się oszukiwać, awaria korków w mieszkaniu to dość popularny problem, który może być spowodowany wieloma aspektami. Każdy z nas chce się go pozbyć tak szybko, jak to możliwe, gdyż brak dostępu do energii w swoich własnych czterech ścianach, jest naprawdę problematyczny. Jako elektryk z Wrocławia wiem, że tak naprawdę mało kto wyobraża sobie swoje codzienne funkcjonowanie bez prądu, które już od dłuższego czasu jest po prostu koniecznością. Właśnie dlatego warto dowiedzieć się co nieco na temat korków. W przypadku, gdy tego nie zrobimy, niekiedy nie będziemy w stanie poradzić sobie nawet z bardzo nieskomplikowanymi usterkami. Awaria korków ? Brak prądu w mieszkaniu – co robić? Może wystarczy wymiana spalonych bezpieczników . Co zatem warto wiedzieć na ten temat.

 

Czym są popularne korki?

Korki to nic innego jak bezpieczniki lub też wyłączniki nadmiarowo prądowe. To urządzenia odpowiedzialna za zapobieganie zniszczenia instalacji elektrycznej poprzez groźny prąd zwarciowy cechujący się sporymi wartościami. Najbardziej tradycyjną wersją bezpieczników są bezpieczniki topikowe, które jednak możemy spotkać praktycznie tylko i wyłącznie w dość starych instalacjach elektrycznych w blokach i kamienicach. Od dłuższego czasu są one stopniowo wypierane przez znacznie modernistyczne rozwiązanie, jakim są automatyczne wyłączniki nadprądowe, tzw. esy, lub też różnicowoprądowe. Tego typu sprzęt to już zupełna norma, która wykorzystywana jest w nowym budownictwie. Dzięki tego typu wyłącznikom życie mieszkańców jest chronione przed potencjalnie śmiertelnym porażeniem prądem. Są one znacznie wygodniejsze oraz bezpieczniejsze niż wkładki topikowe, które jak część z nas wie, po prostu są jednorazowe – wymiana spalonych bezpieczników we Wrocławiuw bloku z wielkiej płyty i kamienicy niejednokrotnie przysparza wielu kłopotów. W razie problemów przy samodzielnej wymianie bezpieczników warto wezwać Pogotowie Elektryczne Wrocławelektryk pomoże zdiagnozować problem i przywróci zasilanie.

Na jakiej zasadzie działa wyłącznik nadmiarowy?

W momencie, gdy dochodzi do pojawienia się prądu o konkretnej wartości, która przekracza dopuszczalną, pojawia się również awaria – przepalenie bezpieczników topikowych. W takich wypadkach musimy oczywiście zastąpić starą wkładkę bezpiecznikową nową, jednak nigdy nie powinniśmy starać się naprawić naszej usterki za sprawą reperowania spalonego bezpiecznika gwoździem, czy też innym drutem. Takie działanie może skutkować tragedią, taką jak pożar, której przecież nikt z nas nie chce. Oczywiście jakiś czas temu bezpieczniki ulegały różnym naprawom, jednak to tego celu wykorzystywane były specjalne taśmy, czy też druty cechujące się konkretnymi właściwościami.

Jak usprawnić nasze korki?

W przypadku, gdy w naszym mieszkaniu mamy do czynienia z bezpiecznikami topikowymi, warto dbać o to, aby zawsze mieć kilka zapasowych produktów tego typu. Prawda jest jednak taka, że najlepszym rozwiązaniem jest zastąpienie jednorazowych bezpieczników, samoczynnymi wyłącznikami nadmiarowymi, które cechują się konstrukcją pozwalająca na swobodne wkręcenie ich w gniazda bezpieczników topikowych. Innym rozwiązaniem, które definitywnie rozwiązuje problem jaki dotyczy – stara aluminiowa instalacja elektrycznej w bloku, to wymiana tablicy bezpiecznikowej.

W skład wyłącznika nadmiarowego wchodzi tak zwany wyzwalacz bimetalowy. Nie jest to nic innego jak blaszka, która w czasie wystąpienia przeciążenia, to znaczy przekroczenia konkretnej dopuszczalnej wartości prądu w obwodzie, nagrzewa się, a co za tym idzie, wygina, co prowadzi do rozłączenia obwodu. Z kolei, kiedy ma miejsce zwarcie, elektromagnes bardzo szybko uwalnia sprężynę odpowiedzialną za trzymanie zestyku, po czym dochodzi do przerwania obwodu. Kiedy wyłącznik zadziała, jedyne co musimy zrobić to nacisnąć przycisk, który zaimplementowany jest na samym środku obudowy i dzięki temu następnie zewrzeć styki. Jeśli mimo tego nie doszło do ustąpienia przyczyny zwarcia, wyłącznik momentalnie rozpocznie swoje ponowne działanie.

Dlaczego warto powierzyć wymianę bezpieczników specjalistom?

Jeśli mamy do czynienia ze starą instalacją elektryczną w bloku, czyli tak zwanymi korkami topikowymi, jak już mówiliśmy, warto je po prostu wymienić. Mimo tego, że spełniają one swoje zadanie, to cechują się wieloma wadami, które uwidoczniają się w szczególności, kiedy dochodzi do niechcianej awarii korków. Problem ten możemy raz na zawsze rozwiązać za pomocą zastąpienia tego typu urządzeń nowymi i uaktualnienia swojego systemu zabezpieczeń elektrycznych. Prawda jest jednak taka, że elementy te wymagają dokładnych oględzin oraz oka specjalisty. Właśnie dlatego oferujemy państwu profesjonalne pogotowie elektryczne we Wrocławiu. Jeśli mieszkacie państwo niedaleko od naszej siedziby, jedyne co musicie zrobić, to wykonać jeden telefon, a przyjedziemy tak szybko, jak to tylko możliwe. Wszyscy doskonale wiemy, że prąd jest bardzo niebezpieczny, a wszelkie próby amatorów z nim związane, mogą skutkować tragedią. Nasza firma zatrudnia tylko i wyłącznie wykwalifikowanych elektryków, którzy z prądem mają do czynienia od wielu lat. Co więcej, do dyspozycji mamy sprzęt wysokiej klasy. To bardzo istotne, gdyż bez niego naprawianie czegokolwiek byłoby po prostu niemożliwe. Spora część usterek jest na tyle skomplikowane, że wszelkiego rodzaju urządzenia są po prostu niezbędne. W związku z tym, jeśli szukacie państwo dobrego, sprawdzonego oraz zaufanego elektryka Wrocław, to nie mogliście trafić inaczej. Jesteśmy dla Was, dlatego, jeśli kiedykolwiek będziecie nas potrzebowali, na pewno nie zawiedziemy.