Domowa ładowarka do samochodu elektrycznego – Wallbox

Autor Mateusz_Waygart
Kategoria:

Elektryk Wrocław Wallbox Samochody elektryczne z roku na rok zyskują coraz większe grono nabywców. Jeszcze do niedawna wiele osób obawiało się problemów związanych ze znalezieniem i korzystaniem z lokalnego punktu ładowania. Z myślą o ich potrzebach stworzono Wallbox, czyli domową stację ładowania samochodów elektrycznych.

Jak naładować auto elektryczne w domu?

Samochód elektryczny możemy naładować za pomocą dołączonej do niego ładowarki, podpiętej do standardowego gniazdka 230V. Proces ten będzie jednak długotrwały, nierzadko zajmując kilkanaście godzin lub nawet dwa dni. Ponadto może on powodować przegrzewanie domowej sieci, w skrajnych przypadkach prowadząc do awarii lub nawet pożarów budynku. Aby skrócić czas zasilania akumulatora oraz ograniczyć ryzyko przeciążenia sieci, warto zdecydować się na domową stację ładowania samochodów elektrycznych. Posiada ona znacznie większą moc, dzięki czemu w wydajny i szybszy sposób uzupełnia poziom baterii w pojeździe. Zazwyczaj wystarczające będzie podpięcie auta do ładowania wieczorem, by następnego dnia rankiem było ono gotowe do jazdy.

Domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych

Domowe stacje ładowania samochodów elektrycznych to atrakcyjna alternatywa dla zwykłego gniazdka, za pomocą którego uzupełniamy baterię w swoim samochodzie. Posiadają one o wiele większą moc, niż ładowarki dołączane standardowo do pojazdu oraz mogą być zasilane prądem jednofazowym bądź trójfazowym. Są także znacznie bardziej wydajne, umożliwiając bezpieczne i efektywne naładowanie akumulatora bez przeciążania domowej sieci. Wybór odpowiedniej stacji powinien być zawsze podyktowany mocą pokładowych prostowników w pojeździe. Obecnie największą popularnością cieszą się modele typu Wallbox. W jaki sposób można zamontować taką ładowarkę w swoim domu? Czy powinno się się skorzystać z pomocy elektryka w montażu ładowarki do samochodu elektrycznego ?

Montaż Wallbox – Elektryk Wrocław

Wallbox to naścienna stacja ładująca dedykowana do montażu we własnym garażu lub na miejscu postojowym. Taka ładowarka do samochodu elektrycznego w domu eliminuje konieczność korzystania z publicznie dostępnych punktów ładowania. W konsekwencji pozwala w komfortowy sposób uzupełnić zużytą energię w baterii bez wychodzenia z domu. Montaż domowej stacji ładowania samochodów elektrycznych typu Wallboxwe Wrocławiu – warto powierzyć osobie posiadającej stosowne uprawnienia, takie jak świadectwo kwalifikacyjne SEP. Taki specjalista dokona wstępnej kontroli instalacji domowej, dopasowując pod jej kątem moc stacji. Montaż Wallbox Wrocław w domu trwa jeden lub dwa dni. Elektryk przygotuje okablowanie rozdzielnicy oraz zamontuje ładowarkę, uruchamiając, a w razie potrzeby także programując system. Każda osoba korzystająca z domowej stacji ładowania powinna także zapoznać się z zasadami jej obsługi. Dzięki temu uzupełnianie baterii będzie bezpieczne zarówno dla samego pojazdu, jak i użytkownika podłączającego go do sieci.

Rodzaje stacji ładowania samochodów elektrycznych

Stacje ładowania samochodów elektrycznych dzielą się na wolne, średnio szybkie i szybkie. Pierwsze z nich bazują na prądzie zmiennym o mocy poniżej 11kW AC, drugie – pomiędzy 11 a 22 kW AC. Trzeci rodzaj gniazd pracuje na prądzie stałym o mocy około 50 kW DC, znajdując zastosowanie w publicznych punktach ładowania. Oferuje on możliwość szybkiego uzupełnienia baterii, zarazem wymagając dobrego rozplanowania lokalnej sieci, a nawet stosowania dodatkowych magazynów energii.

Najpopularniejsze stacje przeznaczone do domowego użytku będą posiadać moc:

  • 3,7 kW i natężenie 16 A lub 7,4 kW i natężenie 32 A – przy zasilaniu prądem jednofazowym,
  • 11 kW i natężenie 16 A lub 22 kW i natężenie 32A – przy zasilaniu prądem trójfazowym.

Mogą one być wyposażone w różne typy złącz. Gniazdo Typ-1 będzie dedykowane do samochodów japońskich, koreańskich i amerykańskich, natomiast gniazdo Typ-2 – do pojazdów produkcji europejskiej oraz Tesli. Planując montaż takiej stacji we własnym garażu, należy dobrać jej moc i rodzaj gniazda pod kątem ilości faz oraz indywidualnych wymagań posiadanego auta.

Domowe ładowarki do samochodów elektrycznych to urządzenia, które coraz częściej pojawiaja się w naszych domach. Precyzyjnie dopasowana do możliwości instalacji w budynku oraz parametrów pojazdu, pozwala na jego naładowanie na własnej posesji. Dzięki temu nasze auto będzie zawsze gotowe do pracy. A my nie będziemy musieli szukać ogólnodostępnej stacji ładującej oraz tracić czasu, oczekując na uzupełnienie baterii. Montaż ładowarki do samochodu elektrycznego Wallbox, Elektryk Wrocław tel. 513185508