Elektryk – podłączenie indukcji

Autor Mateusz_Waygart
Kategoria:

Płyty indukcyjne coraz częściej są montowane w Polskich domach. Polacy decydują się na to rozwiązanie głównie ze względów bezpieczeństwa, funkcjonalności oraz higieny. Dużo łatwiej utrzymać ja w czystości niż standardową kuchenkę gazową. Wiele osób marzy o zainstalowaniu tego cuda we własnym domu, jednak nie jest to takie proste. Koniecznie trzeba mieć odpowiednie umiejętności oraz doświadczenie, aby nie uszkodzić sprzętu a przede wszystkim nie zrobić krzywdy samemu sobie.

Czy płytę indukcyjną musi podłączyć elektryk?

Część osób decyduje się na podłączanie tego sprzętu, bazując jedynie na poradnikach naukowych, może się to skończyć poważną awarią. Nie rób tego, jeśli nie posiadasz odpowiednich kwalifikacji. Pamiętaj, że nawet jeśli uda Ci się to zrobić nie otrzymasz protokołu podłączenia płyty indukcyjnej, respektowanego przez producenta oraz serwisy. Dokument ten jest ważny, ponieważ poświadcza o tym, że kuchenka została podłączona przez profesjonalnego elektryka. Jeżeli specjalista nie podpisze i nie postawi pieczątki na Twoim zaświadczeniu, w razie uszkodzenia serwisy nie przyjmą sprzętu na gwarancję, bez względu na to, jaka była przyczyna awarii. Pomijając to wszystko, najważniejszym aspektem jest bezpieczeństwo. Płyty indukcyjne mają duże zapotrzebowanie na moc elektryczną. Zderzenie z taką ilością prądu o takiej mocy może zagrozić Twojemu życiu, dlatego nie warto decydować się na samodzielne podłączanie jej. Specjalista – Elektryk – zrobi to za Ciebie dużo szybciej oraz nie narażając niepotrzebnie swojego zdrowia.

Podłączenie płyty indukcyjnej Wrocław

Dużą część płyt indukcyjnych można podłączyć za pomocą 1-fazowych instalacji 230 V i 3-fazowych instalacji 400 V. Zazwyczaj instalacje jednofazowe są stosowane w starych blokach z wielkiej płyty, 3-fazowe natomiast w domkach jednorodzinnych i nowych mieszkaniach. Niestety trzeba liczyć się z tym, że płyty indukcyjne podłączone do instalacji 1 fazowych wykażą się mniejszą sprawnością, niż te, które korzystają z instalacji 3 fazowych.

Elektryk z uprawnieniami

Jak już zdążyłeś się dowiedzieć, dużo lepiej jest zlecić pracę profesjonalnemu elektrykowi, niż działać na własną rękę. Jakie uprawnienia powinna mieć osoba, która podłącza Ci indukcję? Taki człowiek powinien, mieć świadectwo kwalifikacyjne E1, które dotyczy instalacji i sieci elektroenergetycznych zasilanych napięciem do 1000 V.. Jego podpis zapewni nam w razie wypadku, możliwość skorzystania z naprawy sprzętu na gwarancję.

Elektryk Wrocław

We Wrocławiu istnieje wiele firm, które oferują tego typu usługi. Wystarczy się rozejrzeć, popytać znajomych lub przeszukać Internet. Warto też upewnić się, że firma przez Ciebie wybrana, zatrudnia specjalistów posiadających odpowiednie uprawnienia, aby później w razie czego, nie było problemów z dokumentacją. Średni koszt takiej usługi to około 150 zł. Oczywiście są firmy, które oferują niższe oraz wyższe ceny, zanim zdecydujesz się na wybór tej ani innej firmy powinieneś porównać oferty. Nie kieruj się jednak jedynie oszczędnościami, ponieważ najważniejsza jest jakość świadczonej usługi. Przy wyborze firmy powinieneś przede wszystkim kierować się opiniami o niej.

Jak podłączyć płytę indukcyjną?

Jeżeli mimo wszystko decydujesz się na samodzielne podłączenie płyty indukcyjnej we Wrocławiu – w domu, zapewne znasz co najmniej podstawy elektryki, ten schemat powinien pomóc Ci zrobić to bezbłędnie:

Pamiętaj, przede wszystkim, aby dobrać odpowiedni przekrój przewodu do instalacji elektrycznej, którą masz w swoim domu. Zadbaj o to, aby stosować się do zaleceń producenta oraz podstawowych zasad bezpieczeństwa !