Instalacja elektryczna w kuchni – jak zaprojektować?

Autor Mateusz_Waygart
Kategoria:

Kuchnia stanowi jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu, a pod względem zużytej energii elektrycznej, bez wątpienia znajduje się w lokalnej czołówce. Ogromne nagromadzenie różnego rodzaju urządzeń sprawia, że sama kuchnia najczęściej korzysta z prądu w stopniu większym niż reszta mieszkania, dlatego wprowadzone do niej zabezpieczenia powinny być proporcjonalnie bardziej przemyślane. Piekarnik, zmywarka, płyta indukcyjna, mikrofalówka czy lodówka to zaledwie kilka przykładów sprzętów kuchennych, które przyczyniają się do wysokich wymagań energetycznych znajdującej się w tym pomieszczeniu instalacji elektrycznej.

podłączenie płyty indukcyjnej

Należy podkreślić także, że instalacja elektryczna w kuchni musi być koniecznie dobrze przemyślana i zoptymalizowana pod względem bezpieczeństwa i wydajności. Późniejsze zmiany, remonty i korekty są bardzo kosztowne i problematyczne. Jak wiadomo, kuchnia jest niezwykle ważna dla funkcjonowania wszystkich domowników, a naprawa instalacji elektrycznej lub wymiana jej na nową znacznie utrudnia życie każdego lokatora, choćby z uwagi na brak możliwość korzystania z płyty indukcyjnej, lodówki czy piekarnika.

Warto zatem dołożyć wszelkich starań, aby instalacja elektryczna w kuchni schemat spełniała odpowiednie standardy, była wykonana w sposób trwały i przemyślany, mogąc sprawować się przez lata, bez ryzyka nagłych awarii, usterek, czy utraty wydajności. Poradzimy więc Państwu jak uzyskać pożądane efekty oraz jak upewnić się, że utrzymają się one na długo.

Elektryka w kuchni – praktyczne porady

Jedną z pierwszych kwestii, nad którymi warto się zastanowić, jest ułożenie gniazdek w kuchni. Jest to niezwykle ważne, ponieważ wiele sprzętów, np. płyta indukcyjna 400 V z których korzysta się codziennie, zazwyczaj wyposażona jest w stosunkowo krótkie kable. Aby móc postawić toster lub ekspres do kawy na blacie, położenie gniazdka musi być wpisane w ogólny projekt kuchni.

Wysokość gniazdek w kuchni zależy od blatu i półek, na których dane urządzenia się umieszcza. Główną zasadą jest zapewnienie im odpowiedniej ilości miejsca, aby móc z nich komfortowo korzystać – warto wziąć pod uwagę również:

  • ulokowanie gniazdek w odpowiedniej odległości od zlewu czy innych źródeł wody w kuchni,
  • położenie gniazdek elektrycznych w bezpiecznej odległości od piekarnika i płyty indukcyjnej,
  • rozłożenie gniazdek tak, aby nie przebiegały przez zbyt dużą powierzchnię blatu, utrudniając pracę w kuchni.

W razie wątpliwości warto poradzić się fachowców, elektryk Wrocław gniazdka elektryczne w kuchni przepisy to nasza specjalność!

Bezpieczny piekarnik w kuchni – jak przeprowadzić jego montaż?

Kwestię piekarnika warto natomiast powierzyć specjalistom, którzy dysponują odpowiednim doświadczeniem oraz narzędziami, aby upewnić się, że jest on zamontowany w sposób trwały i bezpieczny. Wśród licznych usług obejmujących montaż instalacji elektrycznej w kuchni, elektryk24wroclaw.pl może zaoferować Państwu fachowe podłączenie płyty indukcyjnej oraz podłączenie kuchenki elektrycznej. Jako profesjonaliści, doskonale wiemy jak prawidłowo umieścić oraz uregulować te elementy wyposażenia.