Jak powinna być wykonana instalacja elektryczna

Autor Mateusz_Waygart
Kategoria:

Energia elektryczna jest przyjazna i bezpieczna. Aby móc w pełni bezpiecznie z niej korzystać instalacja elektryczna musi zostać wykonana prawidłowo w oparciu o obowiązujące normy i przepisy. Ważną kwestią jest prawidłowy dobór poszczególnych elementów instalacji i urządzeń, które będą do niej podłączone. Jest to gwarantem długiej i bezproblemowej pracy . Należy tutaj zwrócić uwagę na okresowe pomiary elektryczne. Wrocław jest miastem coraz bardziej świadomych tej kwestii właścicieli – mieszkań i domów, którzy wiedzą, że wykonanie okresowych pomiarów elektrycznych na potrzeby ubezpieczenia jest jedną sprawą. Drugą równie ważną kwestią jest spokojny sen jaki zapewnia świadomość, że nasza instalacja elektryczna jest sprawna i bezpieczna.

jak wykonać instalację elektryczną


– do pomiarów elektrycznych używamy sprawdzonych w działaniu aparatów marki Metrel.

Parę ważnych reguł

  1. Instalacje elektryczne wykonujemy tylko przewodami miedzianymi – zawsze z żyłą ochronną PE.
  2. Dobór przewodów elektrycznych powinien uwzględniać założenia projektowe pod względem planowanego obciążenia instalacji z zachowaniem dodatkowej rezerwy mocy .
  3. Należy zadbać o odpowiednio dużą liczbę obwodów w tym trójfazowych przeznaczonych do płyt i kuchenek elektrycznych, podgrzewaczy wody czy elektrycznych piecyków grzewczych i jednofazowych do zasilania urządzeń kuchennych: zmywarka, lodówka, mikrofalówka. Zasada ta obowiązuje nawet wtedy kiedy nie planujemy w danej chwili zakupu wszystkich urządzeń.
  4. Nie oszczędzajmy na ilości gniazdek w pomieszczeniach, w pokojach powinno być ich min. 5 w kuchni 9 – jest to standard zapewniający minimum funkcjonalności.
  5. Należy pamiętać, że każda nowo powstała instalacja powinna być wyposażona w urządzenia chroniące instalację przed przepięciami: ograniczniki przepięć, które są w stanie zabezpieczyć domowy sprzęt: płytę indukcyjną, komputer, telewizor.

Zakup urządzeń elektrycznych do domu

Kupno nowych urządzeń elektrycznych do domu powinno być poprzedzone sprawdzeniem możliwości naszej instalacji do ich zasilania. Inaczej wyglądają możliwości starej instalacji aluminiowej w mieszkaniu w bloku gdzie najczęściej moc umowna wynosi 5 kW – tutaj będzie ciężko o podłączenie płyty indukcyjnej o mocy 8 kW – a inaczej wygląda sytuacja w domku wolnostojącym lub nowym mieszkaniu deweloperskim gdzie mamy do dyspozycji 12-15 kW mocy. Podstawową zasadą jest nieprzeciążanie instalacji ponieważ grozi to uszkodzeniem zasilanych urządzeń oraz stwarza realne zagrożenie bezpieczeństwa osób obsługujących instalację.

Co zrobić jeżeli coś nie działa

Jeżeli zaobserwowaliście nieprawidłowe objawy pracy instalacji takie jak: częste wybijanie bezpieczników, zanikanie i pojawianie się napięcia, migoczące światło a nie podłączaliście w ostatnim czasie dodatkowych urządzeń do Waszej instalacji należy ustalić przyczynę tych nieprawidłowości w czym chętnie pomoże Wam pogotowie elektryczne Wrocław. Elektryk może również zalecić wykonanie modernizacji instalacji elektrycznej lub dokonać jej wymiany. Wykonanie tych czynności można powierzyć tylko osobom posiadającym stosowne uprawnienia

Dodaj komentarz