Jak wymienia się włączniki światła i kontakty?

Autor Mateusz_Waygart
Kategoria:

Nierzadko zdarza się, że nagle awarii ulegnie włącznik światła w domu. Nie jest to nic dziwnego, gdyż to element użytkowy, który zazwyczaj użytkowany jest dość intensywnie i regularnie. To samo dotyczy kontaktów, które mogą się wyrabiać i wypadać ze ścian. Nie wiedząc, jak podłączyć włącznik światła nie musisz się martwić, gdyż nie jest to zbyt trudne.

Należy jednak pamiętać, że każda praca związana z ingerencją w instalację elektryczną jest niebezpieczna i wymaga należytej koncentracji, a osoby niemające w tym większego doświadczenia nie czując się na siłach, powinny poprosić o pomoc fachowca. Schemat podłączania włącznika oraz tego, jak wymienić gniazdko/kontakt jest podobny.

montaż gniazdek

Składa się z kilku, następujących etapów:

  • odłączenie prądu na rozdzielnicy budynku,
  • demontaż obudowy włącznika lub kontaktu,
  • sprawdzenie, które przewody są fazowe,
  • podłączenie przewodów fazowych do nowego włącznika lub kontaktu,
  • zamontowanie całości w puszcze i montaż obudowy.

Jak widać, teoretycznie nie wymaga to dużej ilości pracy, choć jeśli robi się to pierwszy raz, zapewne nie pójdzie tak szybko. Przede wszystkim trzeba bezwzględnie pamiętać, aby przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań na własną rękę odłączyć prąd na rozdzielnicy. Klientom, którzy nie czują się na siłach, oferujemy naprawdę kontaktów i włączników, świadcząc usługi w trybie standardowym, jak i awaryjnym. Pracujemy przez całą dobę, a szczegóły oferty znajdą Państwo na elektryk24wroclaw.pl. Szukając elektryk Wrocław, mogą Państwo zgłaszać się do nas przez całą dobę.

Jak podłączyć włącznik światła do puszki?

Chcąc podłączyć włącznik, najpierw należy znaleźć odpowiednie przewody fazowe. Po wyciągnięciu kontaktu lub włącznika z puszki warto zapamiętać, które przewody były podłączone, o ile jest ich więcej. Może być tak, że znajdą się jedynie dwa przewody fazowe, a przewody ochronne i neutralne będą rozprowadzone w innej puszce. Jeśli przewodów będzie więcej, powinny one zostać zabezpieczone taśmą. Przed rozpoczęciem prac z kablami należy sprawdzić miernikiem, czy na pewno nie ma w nich napięcia.

Usługi elektryczne – montaż kontaktu

Przed rozpoczęciem montowania kontaktu lub gniazdka warto przygotować sobie ostry nóż. Posłuży on do zdjęcia oplotu przewodu, co jest konieczne, aby zamontować końcówkę żyły w samym gniazdku lub włączniku. Należy pamiętać, aby nie ściągać więcej oplotu, niż jest to konieczne. Istotne jest, aby przy demontażu starego kontaktu nie uszkodzić innych przewodów, które mogą wystawać. W razie konieczności należy je schować powrotem do puszki i sprawdzić, czy są dobrze zabezpieczone.

Ostatnim etapem jest zamontowanie na włącznik lub kontakt obudowy i ramki, w zależności od tego, jak jest on zbudowany. Po upewnieniu się, że wszystko jest w porządku, a żadne kable nie pozostają niepodłączone lub niezabezpieczone, można powrotem włączyć prąd na rozdzielnicy i sprawdzić, czy wszystko zostało podłączone poprawnie, a instalacja działa prawidłowo.