Jakie są najczęstsze awarie prądu w mieszkaniu?

Autor Mateusz_Waygart
Kategoria:

Najczęstsze awarie elektryczne w mieszkaniu.

Elektryczność ma to do siebie, że najczęściej dowiadujemy się namacalnie o jej istnieniu dopiero w chwilach awarii. Te zdarzają się wcale nie tak rzadko i chociaż w wielu wypadkach są spowodowane awariami zewnętrznymi lub celowymi wyłączeniami linii przesyłowych, to awarie o domowym źródle pochodzenia również mają miejsce.

 

Brak prądu w sieci .

W chwilach zaniku zasilania często wpadamy w panikę, ponieważ z reguły nie mamy pojęcia o przyczynie braku napięcia w sieci. Dlatego dobrze jest na początek nauczyć się orientować przynajmniej w działaniu bezpieczników, gdyż czasami w chwili przeciążenia po prostu jeden lub więcej z nich zostaje wyłączony.

Jeżeli posiadamy w domu skrzynkę rozdzielczą, tzw. rozdzielnicę elektryczną lub tablicę bezpiecznikową (obecnie nie ma takowej chyba tylko w starych zaniedbanych budynkach, gdzie funkcjonuje jeszcze stara instalacja elektryczna aluminiowa), to jest w niej szereg bezpieczników, odpowiadających za zabezpieczenie przed przeciążeniami pewnego odcinka domowej instalacji elektrycznej. Jest to o tyle zmyślne urządzenie, że przy lokalnym zwarciu elektrycznym brak prądu w mieszkaniu nie wystąpi w całej instalacji, ale tylko w jej części. Wówczas wystarczy z reguły ponownie załączyć bezpiecznik. 

Jeżeli natomiast brakuje prądu w całym mieszkaniu, przyczyny mogą być dwie:

  • poważne zwarcie o dużej sile, które wyłączyło bezpiecznik główny (ten, który znajduje się przy liczniku);
  • brak zasilania z zewnątrz.

Drugi powód można łatwo sprawdzić. Brak prądu gdzie dzwonić? Pogotowie energetyczne zaalarmujemy, dzwoniąc pod numer alarmowy 991. Przy pierwszym natomiast, jeżeli nie było to pierwsze takie zdarzenie albo bezpiecznik jest ciągle wyłączany z jakiegoś powodu, najlepiej z miejsca umówić się na wizytę fachowca. Jakie są najczęstsze awarie prądu w mieszkaniu, które naprawia pogotowie elektryczne we Wrocławiu?

Urządzenie powodujące zwarcie.

Zwarcie w instalacji elektrycznej to zjawisko nagłego zmniejszenia rezystancji obwodu elektrycznego, podczas którego w przewodzie płynie prąd zwarciowy większy od standardowego prądu roboczego. Siłą rzeczy w bardzo krótkim czasie zostaje wyzwolona ogromna energia i dochodzi do poważnego wzrostu temperatury w przewodniku. W wypadku braku stosownego zabezpieczenia może to doprowadzić nawet do stopienia przewodów elektrycznych i często kończy się pożarem.

Jest całkiem spora lista urządzeń, które najczęściej powodują zwarcie. Są to: oprawy oświetleniowe oraz niskiej jakości żarówki, powodujące zwarcie przy włączaniu np. lampki nocnej, ponadto uszkodzone przedłużacze, płyty indukcyjne, zasilacze od laptopów, suszarki oraz żelazka. Najczęściej w takich sytuacjach wystąpi brak prądu w części mieszkania.

Tego typu zdarzenia są zazwyczaj  jedynie usterką i podobnie, jak w wypadku przeciążenia sieci, dochodzi do wyłączenia bezpieczników. Ważne, aby przed włączaniem bezpiecznika odłączyć wadliwe urządzenie. Jeżeli natomiast bezpiecznik załącza się tylko na chwilę, a następnie ponownie wybija, może to oznaczać, że urządzenie jedynie skumulowało przeciążenie sieci.

Uszkodzenie przewodu albo wada instalacji.

Przyczyną awarii instalacji elektrycznej może być wadliwe jej wykonanie i jest to o tyle groźne, że wychodzące na jaw fuszerki są zwykle na bieżąco naprawiane, ale ukryte już nie. Bardzo często zdarzają się uszkodzenia przewodu i nie tylko podczas zakładania instalacji, ale również w wyniku remontów, np. podczas wiercenia w ścianach. Zdarzają się przy tym również wgniecenia przewodów, czy nacięcie izolacji, a niestety nawet drobne uszkodzenie potrafi wywołać katastrofalne skutki.

Naprawa instalacji elektrycznej w takich sytuacjach raczej nie wchodzi w rachubę bez pomocy fachowców. Tutaj potrzebna jest fachowa wiedza, a także specjalistyczne narzędzia, np. lokalizatory pomagające odtworzyć przebieg instalacji zarówno w ścianach, jak i w gruncie. Taki sprzęt pomaga nie tylko lokalizować bezpieczniki i wyłączniki w obwodach końcowych, ale również wykrywać przerwy i zwarcia w przewodach. Na hasło elektryk Wrocław mieszkańcy tego miasta znajdą odpowiedniego specjalistę w sieci internetowej.

 

Wiekowa instalacja elektryczna.

Ostatnim powodem awarii, chociaż już rzadziej występującym, jest przestarzała instalacja elektryczna, oparta nierzadko jeszcze o aluminiowe przewody. Tego rodzaju przewody, zazwyczaj w ołowianej otulinie są najczęstszymi powodami pożarów. W wypadku uszkodzenia otuliny bowiem dochodzi w nich często do złamania przewodu, wypadania z zacisków łączeniowych, a nawet sproszkowania, czyli utlenienia się aluminium. 

Stosowane w dawnym budownictwie przewody aluminiowe już dawno wyszły z użycia, ale częste w użyciu pozostają puszki rozdzielcze, w których przewody łączone są za pomocą zacisków i śrubek. W takich sytuacjach, przy dużym obciążeniu instalacji i w wyniku wytwarzanych przez płynący prąd wibracji, często dochodzi do poluzowania zacisków, iskrzenia i zwarć. Taką instalację również należy zlecić do przebadania fachowcom – przegląd instalacji elektrycznej , którzy usuną z niej niebezpieczne elementy i przywrócą pełną sprawność.