Jakie są przyczyny – awaria gniazdka i brak prądu. Jak to naprawić ?

Autor Mateusz_Waygart
Kategoria:

Dostęp do energii elektrycznej umożliwia korzystanie ze zdobyczy technologicznych – awaria prądu może zatem sprawić niemały kłopot. Awaria gniazdka to jedna z najpopularniejszych usterek, jakimi zajmuje się elektryk Wrocław. Co jest przyczyną takich problemów? Jak sprawdzić bezpieczniki? Dlaczego regularny przegląd instalacji elektrycznej jest tak ważny? O tym poniżej!

 

Brak prądu w gniazdku – co robić?

Jeśli dostrzeżesz, że Twoim gniazdku nie ma prądu – powinieneś sprawdzić, czy ma to miejsce wyłącznie w jednym pomieszczeniu czy może jest to problem o szerszym zasięgu. Zbadanie tej sytuacji stanowi punkt wyjściowy do odkrycia źródła problemu i podjęcia dalszych kroków. 

Wybicie korków (bezpieczników) to najpowszechniejsza przyczyna braku prądu. Dzieje się to wtedy, gdy doszło do przeciążenia sieci – może to mieć miejsce np. podczas uruchomienia dużej liczby sprzętów jednocześnie, np. pralki, piekarnika i żelazka. Wybicie bezpieczników pozwala ochronić przed przegrzaniem przewody i inne elementu rozdzielcze instalacji. Może także świadczyć o tym, że jeden z podłączonych sprzętów jest zepsuty, a podłączenie go do prądu może skutkować właśnie wybiciem korków. W przyszłości można zapobiec pojawieniu się problemu poprzez rozważne uruchamianie urządzeń, aby nie ponowić przeciążenia sieci, co zalecamy przy starych, aluminiowych instalacjach elektrycznych w bloku

Jeśli takie sytuacje i wybijanie korków pojawiają się cyklicznie – wówczas warto wezwać fachowca – Elektryk Wrocław sprawdzi wówczas kompleksowo całą instalację elektryczną. Zaniedbania w tej kwestii mogą bowiem prowadzić w skrajnych sytuacjach nawet do pożaru. Wadliwe instalacje są domeną starych, zniszczonych budynków. 

Jak rozpoznać poważną awarię instalacji elektrycznej?

Jeśli po sprawdzeniu okaże się, że bezpieczniki działają bez zarzutu i nie było okoliczności sprzyjających pojawieniu się przeciążenia – przyczyna przerwy w dostawie prądu tkwi zapewne w braku zasilaniu budynku lub całej ulicy – będzie to można łatwo zweryfikować kiedy okaże się, że w sąsiadujących mieszkaniach nie pali się światło. Co jednak w sytuacji, kiedy rzecz dzieje się w słoneczny dzień? Najlepiej sprawdzić, czy nie doszło do zaplanowanej przerwy w dostawie energii lub nagłej, niezapowiedzianej awarii – warto zadzwonić wówczas do administratora budynku lub na pogotowie energetyczne. Jeśli nic takiego nie miało miejsca, jak znaleźć zwarcie w instalacji elektrycznej – wówczas to wyzwanie dla dobrego elektryka.

Bezpieczniki – jak je sprawdzić?

W przypadku bezpieczników topikowych można użyć neonówki i dotknąć nią metalowego kapturka. W przypadku uszkodzenia – wymiana bezpiecznika wyeliminuje problem.

Z kolei w przypadku bezpieczników automatycznych i modułowych łatwo poznać czy doszło do przeciążenia w wyniku zmiany pozycji przycisku. Aby to naprawić wystarczy włączyć dźwignę lub przycisk. 

Jeśli to nie pomoże – konieczna będzie wymiana bezpieczników. Nie jest to jednak zadanie, którego należy podejmować się samodzielnie bez odpowiedniego przeszkolenia i specjalistycznej wiedzy. Fachowo poradzi sobie z tym elektryk Wrocław Krzyki.

Pogotowie Elektryczne Wrocław – typowe zadania

Uszkodzenia gniazdek elektrycznych to najczęstsze przyczyny awarii w gospodarstwach domowych. Mowa o przegrzewającym się, niedziałającym lub wypadającym gniazdku. Takie awarie w przypadku łazienek może ograniczyć stosowanie gniazdek bryzgoszczelnych – w przypadku montażu tych zwykłych może dochodzić do częstszych usterek. 

Przepalenie gniazdka ma miejsce w przypadku przeciążenia instalacji. Konsekwencją jest wtedy stopienie izolacji z kablami, a to generuje konieczność wymiany całego urządzenia.

Inny przykład stanowią spięcia wywołane nieprawidłowym montażem przewodów – nadmierne luzy to kolejna przyczyna awarii.

Podobny schemat będzie się powtarzał jeśli doszło do uszkodzenia obwodu elektrycznego. To jest już poważnym problemem i taka naprawa instalacji elektrycznej na własną rękę jest niewskazana ze względu na niebezpieczeństwo, jakie może pojawić się podczas prób usunięcia awarii przez nieprzeszkolone osoby. Pogotowie Elektryczne Wrocław nie tylko naprawi bieżącą usterkę, ale i zadba o kompleksowe sprawdzenie całej instalacji.

Nawet mała ingerencja może doprowadzić do usterki

Jeśli jednak prądu nie ma w kilku gniazdkach lub tylko w jednym, ale cała instalacja nie jest uszkodzona  – wówczas przyczyna może tkwić w mechanicznej usterce. Dzieje się tak np. podczas remontu  – można wtedy nieplanowanie zniszczyć jeden z przewodów, który był zamaskowany pod tynkiem. Przewiercony przewód w ścianie stanowi kolejny przykład zadania dla pogotowia elektrycznego z Wrocław.

Sprawdzanie instalacji elektrycznej przez dobrego elektryka to gwarancja bezpieczeństwa

Podsumowując – brak prądu i awaria gniazdka to jedne z najczęstszych problemów związanych z elektryką. Warto przy tym zaznaczyć, że w przypadku tlącej się instalacji zakazane jest gaszenie jej wodą – trzeba wówczas użyć gaśnicy śniegowej lub proszkowej. Jak wiadomo lepiej jest jednak zapobiegać niż leczyć, dlatego warto zadziałać proaktywnie i skorzystać z fachowej porady pogotowia elektrycznego, które kompleksowo przeanalizuje stan obecnej instalacji.

Szczególną czujność należy zachować w przypadku starszych domów czy mieszkań – regularne sprawdzanie – okresowy przegląd instalacji elektrycznej może zapobiec pojawieniu się zwarcia elektrycznego.


Лучшие биткоин миксеры Топ миксеры криптовалюты