Montaż taśm LED – o czym trzeba wiedzieć?

Autor Mateusz_Waygart
Kategoria:

Taśma LED to popularne rozwiązanie w kwestii oświetlenia, które znajduje zastosowanie w domach, a także różnego rodzaju lokalach, gdzie budowa nastroju powinna iść w parze z efektywnym rozjaśnieniem wnętrz. Niestety, montaż taśmy LED jest dość specyficzny, gdyż znacznie różni się ona od zwykłej żarówki. Co więcej, nieprawidłowo zainstalowana taśma szybko ulegnie uszkodzeniu lub nie zadziała w ogóle, co zmarnuje duże pokłady energii, a także i pieniędzy. Przed podjęciem się takiego montażu, warto rozwiać wszystkie swoje wątpliwości i odpowiednio się do niego przygotować.
Montaż taśmy ledowej

Mocowanie taśmy LED – pierwsze kroki

Po wybraniu taśmy, wyznaczeniu miejsca montażu i przygotowaniu niezbędnych narzędzi, można rozpocząć proces montażu. Częstym pytaniem, które pojawia się podczas prób jej instalacji, jest kwestia – czy taśmę LED można ciąć?

Odpowiedź brzmi – tak. Nie jest to jednak takie proste. Taśma LED może być rozcinana jedynie w wyznaczonych odstępach, gdyż w przeciwnym razie uszkodzi się poszczególne elementy oświetlenia. Jest to pas złożony z setek diod. Odstępy te uzależnione są od wymiarów takiej taśmy, o czym zazwyczaj informuje producent. W większości przypadków bezpiecznym dystansem pomiędzy cięciami jest 10 centymetrów.

Sposób montażu taśmy LED – jak wybrać właściwą opcję?

To ważne, aby odpowiednio dobrać sposób montażu do warunków, które panują w wybranym pomieszczeniu. Warunki montażowe nie zawsze są optymalne, dlatego nie można podjąć tej decyzji pochopnie. Zły sposób instalacji prowadzi do przegrzewania diod i zmniejszenia ich żywotności, głównie za przyczyną złej cyrkulacji powietrza i przeciążania układu.

Zastanawiając się, jak przykleić taśmę LED do sufitu, należy zadbać przede wszystkim o:

  • gładką i równą powierzchnię ściany lub sufitu, do której mocowany będzie profil,
  • właściwy klej, który nadaje się do stosowania przy profilach aluminiowych lub podobnych elementach wykorzystywanych do montażu taśmy,
  • osuszenie i odtłuszczenie powierzchni, na której montowana będzie taśma.

Jeśli średnia temperatura w pomieszczeniu jest zbyt wysoka, odradza się stosowania klejów silikonowych, nawet jeśli są one łatwiejsze do utrzymania w czystości. Dla wszelkiej pewności warto również pozostawić pewien zapas na zasilaczu, dzięki czemu układ się nie przegrzeje.

Fachowa pomoc w montowaniu taśmy – dlaczego warto zwrócić się do nas?

Pomoc fachowca może okazać się nieoceniona, oszczędzając wielu nerwów i gwarantując perfekcyjny montaż taśmy. Wiele osób często zadaje pytanie – taśma LED jak podłączyć, obawiając się pomyłki, która mogłaby zrujnować ich ciężką pracę. Korzystając z profesjonalnych usług Elektryk24wroclaw.pl, nie trzeba przejmować się skomplikowanymi schematami, gdyż to my dobierzemy najlepsze rozwiązania i wprowadzimy je w życie. Potrafimy prawidłowo oszacować warunki panujące w danym pomieszczeniu, dlatego montaż taśmy LED nie stanowi dla nas najmniejszego wyzwania. Zapewniamy trwałe oraz estetyczne efekty, z których z pewnością będą Państwo w pełni zadowoleni.