Naprawa instalacji w bloku z wielkiej płyty

Autor Mateusz_Waygart
Kategoria:

Elektryk Wrocław realizując naprawy instalacji elektrycznej w bloku z wielkiej płyty, osiedla: Wrocław Krzyki, Wrocław Gaj, Wrocław Popowice, Wrocław Nowy Dwór, Wrocław Kuźniki, znając sposoby ich wykonania jest w stanie w szybki sposób wykonać diagnostykę i sprawdzenie instalacji elektrycznej: pomiary elektryczne w bloku mieszkalnym i usunąć usterkę powodująca przerwę w zasilaniu. Niejednokrotnie zgłoszenia wpływające do pogotowia elektrycznego we Wrocławiu dotyczą usterek w instalacjach w mieszkaniach w blokach z wielkiej płyty. Częściowy brak zasilania w mieszkaniu, zapach spalenizny z okolic tablicy bezpiecznikowej, migające światło to tylko niektóre nasze wezwania. Najczęstsze przyczyny awarii to spalone gniazdka, spalone tablice bezpiecznikowe, spalone puszki rozdzielcze.

instalacja elektryczna naprawa
W Polsce, w latach 60 i 70 tych ubiegłego wieku – w tym także we Wrocławiu powstało wiele osiedli w systemie, tzw. wielkopłytowym czego najlepszym przykładem są wrocławskie osiedla gdzie pracuje nasz elektryk, Wrocław Krzyki, Wrocław Gaj. Wrocław Popowice, Wrocław Nowy Dwór, Wrocław Kuźniki, Wrocław Kozanów i inne pozostałe. W trakcie budowy tych budynków dążono do maksymalnie szybkiego tempa powstawania mieszkań. Aby było to realne stosowano metody, skracające do minimum montaż na placu budowy. Polegało to na składaniu domów, mieszkań z elementów gotowych, wykończonych w maksymalnym stopniu: gotowe kabiny łazienek z zainstalowanymi instalacjami wodno- kanalizacyjnymi, otynkowane ściany itp.

Taki system stwarzał wiele trudności dla montażu instalacji elektrycznych i nigdy nie opracowano uniwersalnego systemu montażu instalacji elektrycznych dostosowanych do różnych systemów budownictwa wielkopłytowego. Stosowano wiele różnych sposobów rozprowadzania przewodów. Do najczęściej stosowanych systemów należało:

 • Rozprowadzanie przewodów w listwach przypodłogowych
  Sposób ten miał być systemem estetycznym i wygodnym, jednak wymagał wielu prac montażowych na terenie budowy. Gniazda wtykowe były umieszczane nisko nad listwą przypodłogową. Doprowadzenie przewodów do punktów świetlnych odbywało się najkrótszą drogą w podłodze u sąsiada piętro wyżej przy założeniu instalacji lampy zawieszonej na środku sufitu lub były prowadzone po ścianie – w tynku lub klejone do podłoża i na tynku jeżeli lampa miała być umieszczona na ścianie. W ten sam sposób doprowadzano przewody do łączników światła.
 • Prowadzenie przewodów w szczelinach między płytami
  Do tego sposobu rozprowadzania przewodów wykorzystywano szczeliny miedzy płytami lub pomiędzy ścianą a stropem. W przypadku przejścia przez ścianę szczelinę rozkuwano i instalowano w niej rurkę winidurową.
 • Prowadzenie przewodów w bruzdach
  W trakcie prefabrykacji płyt uwzględniano w nich wykonanie bruzd i otworów na osprzęt oraz przejścia przewodów przez ściany. Sposób ten stosowano w przypadku stawiania budynków z płyt surowych i tynkowania ich dopiero po wykonanym montażu.
 • Prowadzenie przewodów po tynku
  Sposób mało praktyczny , który nie znalazł powszechnego zastosowania ze względu na małą estetykę.
  Instalacje elektryczne w blokach z wielkiej płyty jak widać z powyższego opisu różniły się względem siebie od sposobu układania przewodów co niejednokrotnie powoduje kłopot w dokładnej lokalizacji miejsca uszkodzenia, jeżeli uszkodzenie nie występuje w miejscu ogólnie dostępnym jak łączenia w gniazdach, łącznikach lub zaciskach tablicy bezpiecznikowej.

naprawa instalacji elektrycznej wrocław

Okresowy przegląd instalacji elektrycznej w bloku z wielkiej płyty

Jak każda instalacja elektryczna również ta w bloku z wielkiej płyty podlega sprawdzeniu. Okresowe pomiary elektryczne we Wrocławiu w mieszkaniu w bloku z wielkiej płyty: pomiary pętli zwarciowej, pomiary rezystancji przewodów, badanie i pomiar wyłącznika różnicowo prądowego to tylko niektóre podstawowe pomiary elektryczne, które oferujemy naszym obecnym i przyszłym klientom – właścicielom mieszkań w blokach z wielkiej płyty, domów jednorodzinnych czy operatorom zakładów usługowych i przemysłowych. Wszystkie pomiary elektryczne wykonujemy przy użyciu – naszym zdaniem najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technicznie, wielofunkcyjnych mierników parametrów instalacji elektrycznych MI 3155 EU XD marki Metrel.

naprawa instalacji elektrycznej w bloku
Stosowanie wysoko zaawansowanych testerów obrazuje rzetelny i realny obraz stanu Państwa instalacji elektrycznej dając możliwość wczesnej eliminacji potencjalnych uszkodzeń i nieprawidłowości w zakresie ochrony przeciwporażeniowej i przeciwpożarowej. Wykonujemy także inne badania i pomiary elektryczne, w tym pomiary uziomów o czym postaramy się napisać w najbliższych tekstach. Zapraszamy do współpracy i lektury.

Dodaj komentarz