Ograniczniki przepięć – czy warto je zainstalować?

Autor Mateusz_Waygart
Kategoria:

Elektryk Wrocław – montaż ograniczników przepięć, tel. 513 185 508

Jak już wiecie z poprzedniego wpisu ograniczniki przepięć mają za zadnie chronić instalację elektryczną domu lub budynku przed skutkami udarów przepięciowych pochodzenia zewnętrznego i wewnętrznego. Ograniczniki przepięć z założenia chronią urządzenia podłączone do źródła zasilania przed przepięciami sieciowymi oraz tymi pochodzącymi z wadliwie wykonanego okablowania instalacji lub urządzeń elektrycznych gospodarstwa domowego czy biurowego.

Domowe ograniczniki przepięć w starszych instalacjach elektrycznych nie są obowiązkowe, więc dlaczego tak wielu ludzi je teraz stosuje ? Powodem mogą być pieniądze. Koszt jaki trzeba będzie ponieść na zakup domowego ogranicznika przepięć jest znikomy w porównaniu z zakupem nowego telewizora, nowej płyty indukcyjnej czy komputera. Jeżeli zrobisz szybką kalkulację ile warte są Twoje domowe urządzenia elektryczne: pralka, lodówka, telewizor, kuchenka elektryczna oraz wszystkie pozostałe sprzęty przenośne, które są ładowane z elektrycznej sieci domowej: laptop, telefon czy tablet zobaczysz, jak wysoki może być rachunek szkód spowodowany przepięciem elektrycznym. W przeciwieństwie do szkód spowodowanych wyładowaniami atmosferycznymi skutki udarów pochodzących z wewnętrznej instalacji nie są tak widoczne jak wybuch lub pożar, co często ma miejsce przy uderzeniu błyskawicy. Najczęściej kończą się uszkodzeniem elektroniki któregoś z urządzeń co często ma miejsce np. w przypadku sterowania piecykami grzewczymi. Zmiany klimatyczne na które ostatnimi czasami jesteśmy narażeni bardziej: ekstremalne burze i upały powodujące przerwy w dostawie energii elektrycznej wpływają na częstsze skoki napięcia powoli uszkadzając urządzenia podłączone do instalacji elektrycznej skracając tym samym ich żywotność. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że w sytuacji przerw w dostawie elektryczności sama przerwa nie jest tym, co powoduje szkody lecz gwałtowny wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną w momencie powrotu zasilania.

Jak więc chronić urządzenia przed przepięciami?

Ochrona przeciwprzepięciowa całego domu powinna być standardowym elementem. Właściciele mieszkań i domów często używają listew antyprzepięciowych do ochrony swoich urządzeń zapewniając sobie ograniczoną ochronę – tylko tym urządzeniom, które są do nich podłączone. Ograniczenie to wynika z prostej przyczyny. Zakładając, że chcesz podłączysz wszystkie domowe sprzęty pod listwy antyprzepięciowe, na pewno będziesz potrzebował ich dużą ilość żeby zabezpieczyć cały dom. Wyobrażasz sobie ile to będzie kosztowało? Oczywiście będzie to tańsze rozwiązanie niż zakup nowych urządzeń elektrycznych ale nadal kosztowne zwłaszcza, że wytwórca takich urządzenia nie do końca precyzuje zakres ich działania w tym spełnianie określonych norm dotyczących ograniczania skutków przepięć. Ponadto niektóre większe urządzenia np. klimatyzacja, płyta indukcyjna często są podłączone bezpośrednio do instalacji zasilającej i odłączenie ich może nie być możliwe. Najpewniejszą metodą ochrony urządzeń i instalacji przed przepięciami jest odłączenie urządzeń z zasilania ale czy zawsze będziesz w domu, gdy nastąpi przerwa w dostawie energii lub będzie taka konieczność? Najlepszym właściwym: technicznym i ekonomicznym sposobem ochrony urządzeń jest zainstalowanie zabezpieczeń przeciwprzepięciowych.

Rodzaje i sposób instalacji ochronników

Spróbujmy się zatem przyjrzeć jak takie urządzenia działają oraz jakie funkcje powinny spełniać. Ochronnik przeciwprzepięciowy jest przeznaczony do ciągłego monitorowania poziomu napięcia sieci elektrycznej w instalacji odbiorczej. Zabezpieczenia przeciwprzepięciowe mogą występować jako:

 • Punktowe zabezpieczenia przeciwprzepięciowe  – Podłączane do standardowego gniazdka elektrycznego: w puszce lub podłączane bezpośrednio do chronionego urządzenia.
 • Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe całego domu – Podłączane w rozdzielnicy elektrycznej w mieszkaniu zapewniając ochronę wszystkim domowym urządzeniom.

Klasy zabezpieczeń ograniczników przepięciowych:

  • A – stosowany tylko w energetyce, zabezpiecza sieć przesyłową obniżając napięcie do wartości ok. 6 kV
  • B lub T1 – zabezpiecza przed przepięciami wywołanymi uderzeniem pioruna w linię przesyłową obniżając napięcie do poziomu ok. 2,5 kV

budowa: modułowa
montaż: poziomie złącza kablowego lub rozdzielnicy elektrycznej głównej

  • C lub T2 – zabezpiecza przed przepięciami wywołanymi zanikami napięcia, łączeniami sieciowymi obniżając poziom napięcia do ok. 1,5 kV

budowa: modułowa
montaż: w rozdzielnicy elektrycznej domu lub mieszkania

  • D lub T3 – zabezpiecza głównie przed przepięciami pochodzenia wewnętrznego, ochrona czułych urządzeń domowych ( elektroniki ): telewizory, komputery, płyty indukcyjne, płytki sterujące urządzeń grzewczych i klimatyzacyjnych obniżając napięcie do poziomu poniżej 0,8-1,5 kV

budowa: modułowa lub tzw. „dopuszkowa”
montaż: w rozdzielnicy elektrycznej domu lub mieszkania, bezpośrednio w urządzeniu lub w puszce gniazda wtykowego

  • Kombinowane B + C, C + D

budowa: modułowa
montaż: w rozdzielnicy elektrycznej domu lub mieszkania

ogranicznik przepięćogranicznik przepięć

Jak działa punktowe zabezpieczenie przeciwprzepięciowe:

Już sama nazwa wskazuje nam charakter działania urządzenia, który jest punktowy. Zabezpieczają tylko to urządzenie, do którego jest podpięty ogranicznik. Montaż takiego aparatu jest dosyć prosty i ogranicza się do równoległego podłączenia urządzenia z gniazdem chronionego urządzenia lub jak w przypadku urządzeń podłączonych bezpośrednio do sieci, np. płyta indukcyjna, klimatyzator bezpośrednio w miejscu podłączenia przewodu zasilającego do urządzenia. Urządzenia tego typu należą do grupy D ochronników.

Jak działa zabezpieczenie przeciwprzepięciowe całego domu:

Zasada działania ogranicznika przepięć całego domu jest taka sama jak ogranicznika punktowego z tą różnicą, że ochroną są objęte wszystkie urządzenia i elementy instalacji odbiorczej podłączone za aparatem a jego montaż odbywa się w rozdzielnicy głównej mieszkania . W zależności od klasy urządzenia ochrona przeciwprzepięciowa będzie ukierunkowana na fale udarowe z sieci energetycznej – ogranicznik klasy C lub dodatkowo na przepięcia powstałe wewnątrz chronionej instalacji tzw. ograniczniki kombinowane klasy C + D.

Cechy i zalety modułowych ograniczników przepięć

 • Wymienne moduły umożliwiające szybką ich wymianę bez konieczności odłączania aparatu od przewodów.
 • Wizualne wskazanie zadziałania ochronnika i konieczności jego wymiany.
 • Szybka i łatwa instalacja.
 • Zapewnia ochronę przeciwprzepięciową całego domu.
 • Zapewniają spokój i poczucie bezpieczeństwa właścicielowi domu.

Na zakończenie tego wpisu nasuwa się jedno podstawowe pytanie, które należało by zadać: czy można zapobiec uszkodzeniom spowodowanym przepięciami napięciowymi? W dużym stopniu tak, używając odpowiednich ochronników przepięciowych, można uniknąć uszkodzenia domowych urządzeń elektrycznych i elektronicznych, jakie mogą wyniknąć z nagłego skoku napięcia. Jeżeli chcesz zwiększyć bezpieczeństwo swojego domu i zainstalowanych tam urządzeń wskazane było by zainstalowanie ograniczników przepięć. Aparaty te powinny być zainstalowane przez uprawnionego elektryka.

Ochronniki przepięciowe doskonale chronią przed udarami, jednak zdarzają się takie sytuacje zakłóceniowe jak np. uderzenie pioruna które mogą spowodować szkody w domowym gospodarstwie pomimo zainstalowania technicznych środków ochrony przed przepięciami. Jeśli nadchodzi burza – odłącz w miarę możliwości wszystkie wartościowe urządzenia elektryczne z zasilania. Zabezpieczenia przeciwprzepięciowe mogą nie zadziałać, odłączenie urządzeń spod zasilania zadziała na pewno!

Jeżeli jesteś zainteresowany zainstalowaniem ochrony przeciwprzepięciowej w swoim domu zapraszamy do kontaktu: elektrykwroclaw@wp.pl

Elektryk Wrocław pomoże Ci zapobiec uszkodzeniom spowodowanym przepięciami elektrycznymi. Zapraszamy.

Dodaj komentarz