Podłączenie płyty indukcyjnej 400v

Autor Mateusz_Waygart
Kategoria:

Podczas wyposażania kuchni w nowym domu lub mieszkaniu, albo w ramach remontu tego pomieszczenia, pojawia się pytanie, jaką kuchenkę zamontować? Coraz częstszym wyborem Polaków jest płyta indukcyjna. Stanowi ona bezpieczniejsze rozwiązanie w porównaniu do kuchenki gazowej, a jednocześnie jest bardziej estetyczna i łatwiejsza w utrzymaniu czystości. Jak zamontować kuchenkę indukcyjną?

Podłączenie płyty indukcyjnej 400v Montaż kuchenki indukcyjnej krok po kroku

Podłączenie płyty indukcyjnej nie jest bardzo skomplikowaną czynnością, jednak wymaga posiadania podstawowej wiedzy z zakresy elektryki. Trzeba jednak pamiętać, że samodzielny montaż kuchenki uniemożliwia skorzystanie z gwarancji w przypadku awarii w przyszłości. Dobrze jest więc rozważyć zatrudnienie fachowca. Elektryk Podłączenie Płyty Indukcyjnej we Wrocławiu wykona szybko i sprawnie, a dzięki temu można dalej cieszyć gwarancją producenta sprzętu.

Bez względu, czy instaluje się kuchenkę indukcyjną na własną rękę, czy korzysta z usług specjalisty, warto wiedzieć, jak powinien przebiegać dobrze wykonany montaż.

  • Przygotowanie otworu i umieszczenie płyty

Wykonując otwór w blacie na płytę, należy zostawić przestrzeń niezbędną dla właściwej wentylacji. Rekomenduje się pozostawienie minimum 6 centymetrów odstępu od ściany oraz wykonanie perforacji wzdłuż tylnej ścianki szafki.

Kolejnym krokiem jest wyciągnięcie płyty z opakowania, przyklejenie uszczelki i umieszczenie sprzętu w wykonanym otworze. Należy zwrócić uwagę, aby umieścić płytę, z każdej strony, równo z blatem.

  • Podłączenie przewodów elektrycznych

Zastanawiając się, jak podłączyć płytę indukcyjną, szczególną uwagę należy zwrócić na podłączenie przewodów z prądem. Producenci zalecają zastosowanie przewodów przyłączeniowych o różnym przekroju w zależności od typu instalacji. W przypadku instalacji 1 fazowej stosuje się przewód minimum 3x4mm2, natomiast podłączenie płyty indukcyjnej 3 fazowej wymaga przewodu minimum 5×2,5mm2.

Podłączenie płyty indukcyjnej – instalacja 1 fazowa

indukcja na 230 V Płyta indukcyjna 230v należy do często wybieranych płyt indukcyjnych. Ich montaż jest bardzo prosty i wymaga jedynie połączenia trzech kabli instalacji z przewodami urządzenia według kolorów. W razie wątpliwości, należy sięgnąć po schemat podłączenia indukcji, który powinien być dołączony do każdej kuchenki tego typu.

Podłączenie płyty indukcyjnej – instalacja 3 fazowa

W przypadku podłączenie płyty indukcyjnej 400v, należy się upewnić, czy wybrany model urządzenia jest do tego przystosowany. W tym przypadku, schemat podłączania indukcji okaże się nie tylko pomocny, a wręcz niezbędny. Należy bowiem spodziewać się dwóch dodatkowych przewodów: neutralnego w kolorze niebieskim i żółto – zielonego uziemienia.

Zabezpieczenie płyty indukcyjnej

Kiedy cały proces podłączania płyty do prądu zostanie zakończony, pozostaje jedynie uszczelnienie brzegów kuchenki indukcyjnej. W tym celu najlepiej skorzystać z transparentnego silikonu i wykończyć nim szczeliny między płytą a blatem. Krok ten ułatwi codzienne użytkowanie urządzenia i zachowanie go w czystości.