Podłączenie płyty indukcyjnej na terenie Wrocławia

Autor Mateusz_Waygart
Kategoria:

Bardzo popularna w dzisiejszych czasach – płyta indukcyjna, jakie są jej zalety, a jakie ma wady ? Płyta indukcyjna do złudzenia przypomina swoim wyglądem płytę ceramiczną. Główna różnica pomiędzy tymi dwoma płytami nie jest widoczna na pierwszy rzut oka. Stojąc w sklepie i patrząc na dwie stojące obok siebie płyty – indukcyjną i ceramiczną widzimy szklaną powierzchnię na której stawiamy garnki. To czym różnią się te dwa urządzenia znajduje się pod szklaną powierzchnią. W przypadku płyty indukcyjnej będzie to moduł indukcyjny z cewką w przypadku płyty ceramicznej będzie to grzewczy element oporowy. Zasada działania płyty indukcyjnej polega na wytwarzaniu przez zamontowany w niej moduł indukcyjny pola magnetycznego pod wpływem którego w dnie naczynia, które na niej stoi powstają prądy wirowe. To następnie powoduje wytwarzanie się dużej ilości ciepła. W ten bardzo uproszczony sposób działa płyta indukcyjna.

Płyta indukcyjna jak każde inne urządzenie elektryczne powinna być użytkowana zgodnie z instrukcją obsługi dostarczaną przez producenta, w sposób zapewniający Twoje bezpieczeństwo jako użytkownika, bezpieczeństwo pożarowe i niezawodność działania. Jedynym gwarantem takiego stanu rzeczy jest fachowe podłączenie płyty indukcyjnej przez wykwalifikowanego elektryka. Przełoży się to na pewno na możliwie niskie koszty eksploatacji (brak napraw wynikających z wadliwego podłączenia płyty indukcyjnej) i dużą trwałość zarówno samego urządzenia oraz instalacji elektrycznej zasilającej płytę indukcyjną.

podłączanie indukcji wrocławjak podłączyć płytę indukcyjnąpłyta indukcyjna instrukcja podłączania

Płyta indukcyjna bardzo szybko podgrzewa potrawy, błyskawicznie i precyzyjnie reagując na zadaną nastawę temperaturową. Służy do tego dotykowy – zintegrowany panel sterowania. Poza możliwością regulacji temperatury umożliwia on również ustawienie blokady rodzicielskiej, zadania czasu grzania (funkcja timer), łączeni pól grzewczych czy sterowania okapem. Ważną i istotną cechą płyt indukcyjnych w stosunku do płyt ceramicznych jest automatyczne wyłączenie funkcji grzania w momencie zabrania naczynia z pola grzewczego. Odpowiada za to czujnik obecności naczynia zabudowany pod szklaną powierzchnia płyty. W przypadku płyty ceramicznej to użytkownik manualnie wyłącza grzanie i musi o tym pamiętać. Kolejną istotną zaletą płyty indukcyjnej jest jej stosunkowo szybkie chłodzenie powierzchni – ponieważ zjawisko grzania występuje bezpośrednio w dnie naczynia temperatura powierzchni szklanej jest zależna jedynie od temperatury naczynia. W wypadku ceramicznej płyty grzewczej – grzanie – wytwarzanie ciepła powstaje pod szklaną powierzchnią urządzenia gdzie panuje bardzo wysoka temperatura, dwukrotnie przewyższająca temperaturę podgrzewanego naczynia.

Przekazanie w tym wypadku temperatury do garnka czy patelni jest mniej energooszczędne niż w wypadku płyty indukcyjnej, dodatkowo powodując wydzielanie dużych ilości ciepła przy jednoczesnych stratach – w tym w postaci mocno nagrzanej powierzchni szklanej płyty. Płyta indukcyjna będzie nagrzewała się tylko w tym miejscu, w którym postawimy naczynie. Pozostała część szklanej powierzchni płyty pozostaje stosunkowo chłodna. Pomaga to w utrzymaniu czystości urządzenia. Płyta ceramiczna oddaje ciepło całą powierzchnią pola grzewczego, jeżeli dno garnka czy patelni nie pokrywa się z powierzchnią tego pola powoduje to wspomniane wcześniej spore straty energii. Przy braku pokrycia powierzchni pola grzewczego przez naczynie w wypadku płyty indukcyjnej straty nie występują, ponieważ moduł wytwarza pole magnetyczne tylko w tym miejscy, w którym znajduje się do naczynia. Należy pamiętać, że płyty indukcyjne działają tylko z dedykowanymi garnkami i patelniami o specjalnym magnetycznym stopie, z którego wykonano dno naczynia. Montaż płyty indukcyjnej polega na zamontowaniu jej w przygotowanym otworze w blacie kuchennym oraz podłączeniu jej do sieci elektrycznej 230 lub 400 V. Podłączenie płyty indukcyjnej powinno zostać wykonane przez dobrego elektryka z uprawnieniami, który podbije kartę gwarancyjną urządzenia.

podłączanie indukcji elektryk
 

Płyta indukcyjna posiada tzw. strefy grzania, co pozwala w sytuacji używania tylko jednej strefy do grzania nią pełną dostępną mocą. Jeżeli używamy dwóch stref jednocześnie maksymalna znamionowa moc urządzenia będzie równomiernie podzielona pomiędzy strefy grzewcze. Dodatkowo nowoczesne płyty indukcyjne posiadają zainstalowaną funkcję szybkiego podgrzewania, którą nazwano booster. Funkcja ta polega na chwilowym zadaniu najwyższej dostępnej mocy urządzenia co pozwala na efektywne skrócenie całkowitego czasu podgrzewania potraw nawet o kilka minut . Nie wpływa to negatywnie na poziom zużywanej energii, który pozostaje taki sam jak w wypadku mniejszej mocy i dłuższego czasu grzania. Płyty indukcyjne są wyposażone w wydajne wentylatory chłodzące co zapobiega przegrzewaniu się urządzenia w trakcie korzystania z maksymalnej mocy. Należy pamiętać jednak o konieczności pozostawienia pewnego odstępu pomiędzy meblem a ścianą koniecznego do swobodnej cyrkulacji powietrza. Niepozostawienie tej wolnej przestrzeni może być przyczyną uszkodzenia urządzenia i odrzucenia możliwości naprawy gwarancyjnej w sytuacji stwierdzenia przez autoryzowany serwis takiej sytuacji.

Jako normalne środowisko pracy płyty indukcyjnej przyjmuje się środowisko wilgotne, zwiększające możliwość porażenia prądem elektrycznym. W związku z tym, Twój dobry elektryk z Wrocławia, który wykonuje podłączenie płyty indukcyjnej podczas jej instalacji – obligatoryjnie sprawdzi czy są spełnione wymagania Twojego bezpieczeństwa podczas użytkowania zainstalowanej płyty indukcyjnej. W pierwszym etapie elektryk sprawdzi czy wartość bezpiecznika w obwodzie zasilającym płytę indukcyjną jest dobrana prawidłowo. Jego wartość powinna wynosić – zazwyczaj 16 A, max 20 A. Zastosowanie zbyt dużej wartości prądowej zabezpieczenia obwodu płyty może być przyczyną poważnego wypadku porażenia prądem ze śmiercią użytkownika włącznie. Jest to podyktowane warunkami ochrony przeciwporażeniowej i tylko dobry elektryk z uprawnieniami jest w stanie właściwie dobrać i ocenić zastosowanie wielkości bezpiecznika. Należy zwrócić tutaj uwagę na jeszcze jedną ważną kwestię w doborze bezpiecznika. Jego zbyt duża wartość może powodować nadmierne nagrzewanie się przewodu zasilającego. Podłączenie płyty indukcyjnej o zbyt dużej mocy w obwód do tego nieprzystosowany może spowodować w skrajnych przypadkach poza awarią w instalacji elektrycznej jej pożar. Drugim etapem związanym z Twoim bezpieczeństwem jest sprawdzenie tzw. zerowania lub używając fachowej nomenklatury sprawdzenie skuteczności samoczynnego wyłączenia zasilania w obwodzie płyty. Mówiąc wprost. Twoje bezpieczeństwo w sytuacji awaryjnej zależy od skuteczności działania ochrony przeciwporażeniowej – odpowiednio szybkiego wyłączenia się bezpiecznika w sytuacji awarii urządzenia. Pojawienie się napięcia na obudowie płyty jest sytuacją skrajnie niebezpieczną dla Ciebie i Twojej rodziny. To, czy i jak szybko zadziałają bezpieczniki w tej sytuacji sprawdzi Twój elektryk z Wrocławia. Wykonując podłączenie płyty indukcyjnej zawsze to sprawdzamy, zarówno w gnieździe zasilającym jak i na obudowie urządzenia już po jego podłączeniu.

Jeżeli cenisz bezpieczeństwo swoje i rodziny, chcesz się cieszyć z bezproblemowego użytkowania płyty indukcyjnej – podłączenie płyty indukcyjnej z podbiciem karty gwarancyjnej zleć dobremu elektrykowi z Wrocławia. To tutaj, w naszym mieście świadczymy dla Ciebie fachowe usługi elektryczne. Jeżeli masz jakikolwiek problem ze swoja instalacją elektryczną – dzwoń śmiało. Nasze pogotowie elektryczne we Wrocławiu – tel. 513 185 508 usunie każdą awarię elektryczną w Twoim domu. Pomożemy, doradzimy i wspólnie zadbamy o Twoje bezpieczeństwo.

Dodaj komentarz