Podłączenie skrzynki budowlanej

Autor Mateusz_Waygart
Kategoria:

Instalacja elektryczna na placu budowy zasila w energię elektryczną maszyny budowlane i instalację oświetleniową. Na potrzeby budowy, teren prac będzie zasilony ze skrzynki budowlanej z dedykowanego złącza kablowego. Prace instalacyjne wykona dla Ciebie elektryk Wrocław, podłączenie skrzynki budowlanej jest jedną z naszych oferowanych usług elektrycznych. W wyjątkowych sytuacjach, gdy teren działki budowlanej nie został jeszcze uzbrojony w energię elektryczną zasilanie będzie realizowane za pomocą przenośnego agregatu prądotwórczego. Instalacje elektryczne na placu budowy powinny być wykonane tak, aby umożliwiały łatwą i bezpieczną obsługę oraz nie wymagały zbyt częstych napraw. Zajmiemy się również sprawdzeniem takiej instalacji – wystawiamy zaświadczenie ZI Tauron.

Pogotowie elektryczne Wrocław – obsługa dzielnic: Krzyki, Gaj, Popowice, Stare Miasto

Zabezpieczenie przed porażeniem na placu budowy

1) Pierwszym, podstawowym elementem odpowiadającym za bezpieczeństwo w trakcie użytkowania tymczasowej instalacji elektrycznej zasilanej ze skrzynki budowlanej, której podłączeniem zajmie się dla Ciebie elektryk Wrocław jest jakość jej wykonania. Zewnętrzne elementy obudowy muszą być wykonane z dobrego materiału, odpornego na warunki atmosferyczne: deszcz – zalanie, mróz, promienie słoneczne ( nadmierne nagrzewanie obudowy ). Jak podstawowy środek ochrony przed porażeniem – obudowa skrzynki, rozdzielni budowlanej stanowi pierwszą barierę ochronną. Jej stopień ochrony musi wynosić min. IP 44, przy czym najlepszym rozwiązaniem są skrzynki budowlane wykonane z tworzyw sztucznych. Już sam fakt wykorzystania materiału nieprzewodzącego prąd elektryczny do wykonania obudowy eliminuje możliwość – w sytuacji awaryjnej porażenia użytkownika.

2) Samoczynne wyłączenie zasilania jako dodatkowy środek ochronny zabezpieczający przed porażeniem prądem elektrycznym ma na celu uniemożliwienie powstania niebezpiecznego napięcia dotykowego na zewnętrznych metalowych częściach maszyn i urządzeń wykorzystywanych do prac w trakcie budowy domu. W razie uszkodzenia izolacji, np. betoniarki części metalowe, które nie są normalnie pod napięciem w sytuacji awaryjnej mogą się połączyć z częściami przewodzącymi prąd i znaleźć się pod napięciem. Jeżeli metalowa obudowa przykładowej betoniarki jest połączona z ziemią za pomocą przewodu ochronnego PE to w sytuacji uszkodzenia urządzenia przez ten przewód popłynie prąd do ziemi. Prąd ten powinien być tak duży, aby nastąpiło przepalenie bądź wyłączenie zabezpieczenia obwodu zasilającego to urządzenie przy jednoczesnym trwałym odłączeniu od sieci elektrycznej. Dotyczy to zabezpieczenia odbiorników 1 i 3 fazowych. Do realizacji tego zadania służą zainstalowane w skrzynce – rozdzielnicy budowlanej bezpieczniki: topikowe lub najczęściej stosowane wyłączniki nadmiarowo prądowe.

3) Uzupełnieniem w/w sposobów zabezpieczenia od porażenia jest zastosowanie w układzie zasilania skrzynki budowlanej wyłącznika różnicowo prądowego. Wobec aktualnie obowiązujących przepisów wyłącznik różnicowo-prądowy zaliczany jest do uzupełniającej grupy środków ochrony przed porażeniem. Jednym słowem nie jest to urządzenie obligatoryjne. Dwie pierwsze grupy: podstawowa – obudowa złącza i dodatkowa – zastosowanie samoczynnego wyłączenia zasilania przez zastosowanie bezpieczników, są to punkty są obowiązkowe. Ich zastosowanie jest wystarczające do dopuszczenia do użytkowania takiej instalacji po podłączeniu skrzynki budowlanej na placu budowy i warunkuje wydania zaświadczenia ZI do Tauron, które wystawi elektryk Wrocław. Jest to konieczne do podpisania umowy na dostawę energii elektrycznej.

Pomiar instalacji elektrycznej

oficjalny dystrybutor Metrel w Polsce
Testery, szkolenia i wsparcie techniczne dla naszej firmy zapewnia Merserwis – oficjalny dystrybutor marki Metrel w Polsce.

Po podłączeniu skrzynki budowlanej, przed wystawieniem zaświadczenia ZI Tauron wykonamy niezbędne testy. Podstawowe pomiary elektryczne we Wrocławiu w tym po montażu i podłączeniu rozdzielni, skrzynki budowlanej wykonujemy przy użyciu najnowocześniejszych aparatów marki Metrel MI 3155 EU XD. Jeżeli szukasz rzetelnej firmy, która zainstaluje i podłączy dla Ciebie skrzynkę budowlaną zapraszamy do kontaktu. Gwarantujemy fachowy montaż, dostawę dobrej jakości urządzeń i zabezpieczeń . W trosce o Twój komfort stosujemy tylko markowe produkty gwarantujące trwałość i bezawaryjność . Oferujemy również kompleksowe wykonanie przyłącza elektrycznego do budowanego domu w zakresie wykonania wykopu, ułożenia kabla zasilającego rozdzielnię główną budynku. Wykonujemy także uziomy oraz pomiary rezystancji uziemień. Wszystkie nasze prace w zakresie bezpieczeństwa użytkowania zainstalowanych urządzeń potwierdzamy stosownym protokołem z pomiarów elektrycznych i fakturą.

Dodaj komentarz