Jak podłączyć płytę indukcyjną? Czy można to zrobić samodzielnie?

Autor Mateusz_Waygart
Kategoria:

Podłączenie płyty indukcyjnej jak i ceramicznej czy kuchenki elektrycznej z pozoru jest sprawą prostą, na każdym urządzeniu w miejscu podłączenia kabla zasilającego jest prosty schemat. Wystarczy znać oznaczenia kolorystyczne poszczególnych kabli wystających z gniazda ze ściany i podłączyć jak na schemacie.

Jeżeli nie wiemy co oznaczają kolory na żyłach kabla to już wyjaśniam:

  • szary, czarny, brązowy to kable fazowe ( na nich jest napięcie !, są oznaczane jako L1,L2,L3 ),
  • niebieski ( oznaczony jako N ) jest to kabel zerowy
  • żółto zielony przewód ( oznaczony jako PE ), tzw. ochronny.

Kolory zazwyczaj zawsze pokrywają się z powyższym opisem. I tu jest pierwsze poważne zadanie jakie stoi przed Wami.

Przed podłączeniem urządzenia do sieci elektrycznej należy sprawdzić jej parametry, a przede wszystkim: napięcie fazowe pomiędzy przewodem L1 i przewodem N, analogicznie sprawdzamy pozostałe, czyli L2 i N, L3 i N.

Uwaga! Prace pomiarowe są szczególnie niebezpieczne i należy zachować szczególną ostrożność podczas ich wykonywania.

podłączenie płyty indukcyjnej we Wrocławiu Jeżeli macie najprostszy miernik do pomiaru napięcia przemiennego to ustawiamy go na zakres AC i zabieramy się do pracy. Jeżeli nie mamy miernika to biegiem do Castoramy i za 15 – 20 zł zostajemy posiadaczami podstawowego urządzenia pomiarowego dla domowego majsterkowicza. Wynik jaki otrzymamy podczas pomiaru powinien zawierać się w przedziale ok. 220-240 V.

Kolejnym etapem jest sprawdzenie czy pomiędzy np. fazą L1 a przewodem PE ( żółto zielonym ) otrzymamy taki sam wynik. Jeżeli tak to jesteśmy prawie na końcu pomiarowej drogi.

Teraz tylko formalność . Zmierzcie napięcie pomiędzy poszczególnymi fazami czyli L1 i L2, L1 i L3 oraz L2 i L3. Tutaj wynik będzie wartością ok. 380 – 440 V.

Instalacja zasilająca zmierzona, zabieramy się do podłączenia urządzenia, np. płyty indukcyjnej. Najpierw jednak wyłączmy zasilanie kabla, który przed chwilą mierzyliśmy i sprawdzamy naszym miernikiem, czy rzeczywiście bezpiecznik, który przed chwilą wyłączyliśmy spowodował przerwę w obwodzie, a mówiąc w prost nie mamy napięcia na naszym kablu w ścianie.

Zapomniałbym, jeżeli nasza płyta przyjechała bez kabla to w Castoramy kupujemy kabel do niej. Polecam i sam używam do podłączenia tego typu urządzeń kabla – drut – 5 x 2,5 mm2 ( pełne oznaczenie YDY 5×2,5 mm2) . Kabelek – jego zewnętrzną warstwę nacinamy na obu końcach na długość ok 10 cm po czym zdejmujemy i odcinamy ją.

Mamy pięć kolorowych żył, z których końców tez ścinamy izolację tak na 5 – 7 mm, z jednej i drugiej strony. Jeden koniec kabla podłączamy do tego wystającego ze ściany ( pewnie jest tam kostka albo gniazdo z zaciskami ), trzymając się zasady kolor do koloru.

Nigdy nie zamieniajcie kolorów, a w szczególności niebieskiego i żółto zielonego!

Drugi koniec podłączamy do naszej płyty zgodnie ze schematem na urządzeniu i oznaczeniami, czyli: L1 do L1 , L2 do L2 , L3 do L3, N do N i PE do PE. Proste.

Zostaje jeszcze jedna kwestia. Trzeba podbić kartę gwarancyjną. Może to zrobić osoba z ” uprawnieniami ” – najczęściej elektryk. Jeżeli urządzenie w okresie gwarancyjnym nie ulegnie awarii to mamy szczęście i elektryk nie będzie potrzebny. Gorzej, jeżeli trzeba urządzenie odesłać do serwisu. Producenci czyli gwarant wymagają świadectwa podłączenia przez osobę z uprawnieniami. W takiej sytuacji klops !

Pozostawiam pod Waszą rozwagę czy samodzielna instalacja urządzenia jest warta zaoszczędzenia kilkudziesięciu złotych, czy może warto zlecić to osobie kompetentnej, która zrobi to szybko, sprawnie i bezpiecznie. Ofertę na podłaczenie płyty indukcyjnej znajdziecie na mojej stronie . Zapraszam do kontaktu, jeżeli macie jakieś pytania chętnie na nie odpowiem. Powyższy opis dotyczy podłączenia pod trzy fazy i muszą być spełnione warunki sieci elektrycznej opisane powyżej – odpowiednie wartości zmierzonego napięcia. Jeżeli urządzenie ma być podłączone w inny sposób zapraszam do kontaktu.

Pamiętajcie. Zawsze, wszelkie prace wykonujemy bez napięcia – bezpieczeństwo jest priorytetem i należy się tego trzymać !!!