Podstawowe narzędzia elektryka

Autor Mateusz_Waygart
Kategoria:

Praca elektryka wymaga wyposażenia we wszystkie podstawowe narzędzia, dzięki którym będzie mógł efektywnie i skutecznie działać. Posiadanie zestawu niezbędnych akcesoriów pozwoli mu szybko i fachowo usuwać wszelkie usterki elektryczne i montować niezbędne oprzyrządowania. Taka praca powinna być przyjemnością, a nie udręczeniem, że jednak czegoś w torbie brakuje. Poza tym monter powinien pracować w przyjaznym środowisku. Wszystkie narzędzia dla elektryka muszą być w pełni bezpieczne i zapewniać doskonałą izolację oraz być ergonomiczne i dobrze dopasowywać się do ręki.

Jakich narzędzi potrzebuje elektryk?

To zależy od rodzaju wykonywanej pracy. Inny zestaw narzędzi będzie przydatny do prac związanych z okablowaniem, instalowaniem rozdzielni i puszek, a inny do prac montażowych osprzętu, np. oświetleniowego.
Podstawowym narzędziem pracy jest ściągacz izolacji, który pozwala na jej ściąganie i zaciskanie końcówek, a także szczypce boczne izolowane, dzięki którym można wykonywać pracę w miejscach do których dostęp jest utrudniony. Szczypce występują w różnych wariantach i mogą być uniwersalne, boczne, wydłużone proste i wygięte, tnące bocznie i nastawne. Najlepiej jeśli posiadasz cały zestaw szczypiec, ponieważ taka kolekcja zawsze okaże się przydatna.

Jeszcze jakie narzędzia dla elektryka?

Do podstawowego oprzyrządowania montera należą jeszcze wkrętarki izolowane, które występują w różnych wielkościach. Świetnie się sprawdzą w gnieździe elektronicznym i innych elementach instalacji. Wykonane z wytrzymałej i odpornej na niekorzystne czynniki zewnętrze stali, będą ci służyć przez długie lata.

Narzędzia dla elektryków – czy są bezpieczne?

Nie powinieneś mieć najmniejszych wątpliwości. Oczywiście, że są bezpieczne, inaczej nie mógłbyś wykonywać zawodu elektryka. Narzędzia, które posiadasz muszą być izolowane 1000V, bo to gwarantuje całkowite bezpieczeństwo podczas wykonywania pracy z instalacją pod napięciem. Takie parametry izolacyjności zapewniają wygodną i bezstresową pracę, a ryzyko porażenia prądem zostaje całkowicie wyeliminowane. Jeżeli posiadasz komplet wymienionych narzędzi, jesteś prawdziwym profesjonalistą, który może wykonywać swoje zadania fachowo i pewnie.