Pogotowie elektryczne Wrocław – przywracamy zasilanie po zadziałaniu ograniczników przepięć

Autor Mateusz_Waygart
Kategoria:

Rola ogranicznika przepięć

W razie awarii w Twojej instalacji dzwoń, nasz numer: +48 513 185 508 – przywrócimy zasilanie w Twoim domu. Ogranicznik przepięć SPD (z ang. surge protection device ) to urządzenie, którego zadaniem jest ochrona Twojej instalacji elektrycznej i podłączonych do niej urządzeń przed negatywnymi skutkami przepięć elektrycznych. Uderzenie pioruna tzw. wyładowanie atmosferyczne lub zakłócenie powstałe i pochodzące od wewnątrz z sieci elektrycznej lub instalacji to częste przyczyny udarów napięciowych z czego ten drugi jest najczęściej spotykany podczas naszych interwencji pogotowia elektrycznego we Wrocławiu.

Przerwa w zasilaniu – jak do tego dochodzi

Nagłe uderzenie pioruna, wadliwie wykonana instalacja elektryczna bądź niesprawne urządzenie jest w stanie uszkodzić instalację elektryczną oraz spowodować przerwę w zasilaniu. Urządzenia elektryczne są przystosowane do pracy w konkretnym zakresie napięcia. W momencie gdy napięcie wzrośnie powyżej wartości nominalnej koniecznej do prawidłowego ich działania ulegają uszkodzeniu powodując jednocześnie wyłączenie zasilania w Twoim domu lub firmie. Przyczyną powstawania przepięć w domowych instalacjach może być wadliwe urządzenie elektryczne które w momencie uszkodzenia jest w stanie wygenerować zakłócenie – nagły skok napięcia. Instalacje elektryczne i urządzenia do nich podłączone, które są wyposażone w ogranicznik przepięć najczęściej nie ulegają uszkodzeniu, ponieważ ogranicznik zapewnia, że wysokie napięcie nie dostanie się do układu elektrycznego.

Co powoduje przepięcia elektryczne

Przyczyną fali udarowej może być wyładowanie atmosferyczne. Podczas burzy z piorunami może dojść do uderzenia błyskawicy w miejsce znajdujące się w pobliżu źródła zasilania co jest bezpośrednią przyczyną przepięcia w sieci energetycznej. Pamiętaj, najlepszym sposobem ochrony Twoich urządzeń elektrycznych przed skutkami wyładowań atmosferycznych jest ich odłączenie od źródła zasilania, żaden ogranicznik przepięć nie jest w stanie dać Ci 100% pewności, że nie dojdzie do uszkodzenia instalacji i urządzeń. W domowych gospodarstwach najczęściej jednak przepięcia pochodzą od samych urządzeń codziennego użytku, które powodują udary : lodówki, suszarki do włosów czy nawet windy w budynkach wielomieszkaniowych. Nawet jeżeli przepięcia te nie powodują tak dużych uszkodzeń jak uderzenie pioruna, mogą one nadal stanowić poważne zagrożenie dla niektórych urządzeń elektrycznych podłączonych do instalacji elektrycznej.

Ochrona Twojej instalacji przed przepięciem

ogranicznik przepięćRolą ogranicznika przepięć jest pozbycie się wysokiego napięcia powstałego w instalacji kierując je do ziemi przy częściowym pochłonięciu udaru tak aby zminimalizować skutki zbyt wysokiego napięcia. Większość domowych urządzeń w tym te wyposażone w elektronikę jest w stanie wytrzymać udar do ok. 1,2-1,5 kV. Elementem ogranicznika SPD odpowiadającym za to działanie jest MOV warystor z tlenków metali lub GDT iskiernik gazowy. MOV jest to element półprzewodnikowy wrażliwy na zmianę wartości napięcia. Przy nominalnej wartości napięcia w instalacji MOV działa jako izolator i nie pozwala na przepływ prądu. Przy nagłym wzroście wartości napięcia z czym mamy do czynienia podczas udaru MOV działa jako przewodnik wiodący prąd. Działa to trochę jako przełącznik, który jest otwarty przy normalnym napięciu w instalacji lub zamknięty w momencie zakłócenia. Ta ogólna zasada działania dotyczy także urządzenia iskiernikowego typu GTD. Należy tutaj zwrócić uwagę, że na rynku jest dostępnych kilka rozwiązań urządzeń SPD w tym ograniczniki kombinowane: MOV i GDT co wydaje się być ciekawym rozwiązaniem.

W kolejnym artykule zastanowimy się nad opłacalnością inwestycji w techniczne środki ochrony przed przepięciami jakimi są ograniczniki przepięć SPD. Zapraszam do lektury: Ograniczniki przepięć – czy warto je zainstalować?

Dodaj komentarz