Wymiana bezpieczników topikowych na esy

Autor Mateusz_Waygart
Kategoria:

Zabezpieczenie instalacji elektrycznej przed przeciążeniami to jedna z najbardziej podstawowych ochron. Dawniej stosowano do tego celu bezpieczniki topikowe, które z czasem zostają coraz mocniej wypierane przez wyłączniki nadprądowe automatyczne (tzw. eski). Rzeczywiście te drugiej skuteczniej spełniają swoją funkcję oraz minimalizują potrzeby napraw. Głównym tematem artykułu będzie wymiana bezpieczników na esy Wrocław .

Bezpieczniki topikowe

Zacznijmy jednak od początku. Bezpieczniki topikowe mają bardzo prostą zasadę działania. Najważniejszym elementem jest wkładka (nazywana właśnie topikiem). Gdy dochodzi do nadmiernego obciążenia danego obwodu elektrycznego, element powinien się stopić, a jego zewnętrzna strona (najczęściej z ceramiki i piasku) nie przewodzi prądu, co prowadzi do jego wygaszenia. Wkładka najczęściej wykonana jest z miedzianego drutu lub srebrnej taśmy.

Bezpieczniki automatyczne

Wymiana bezpieczników topikowych na automatyczne prowadzi do zwiększenia bezpieczeństwa w całej instalacji. Podstawową zaletą nowocześniejszego rozwiązania jest to, że nie ma potrzeby wymiany go w przypadku każdej awarii elektrycznej. Nadmiar prądu jest odczytywany przez wyłącznik, który odcina obwód. Wymiana bezpieczników w bloku na esy zmniejsza ilość usterek, a tym samym kosztów w związku z ich naprawami. Najczęściej uszkodzenie w tablicy bezpiecznikowej prowadzi do konieczności wezwania Pogotowie Elektryczne Wrocław.

Wymiana bezpieczników topikowych na esy

Wymiana starych bezpieczników na nowe to znacznie dłuższy czas bez potrzeby napraw. Elektryka wymaga fachowej wiedzy i nie jest polecana dla osób bez odpowiednich uprawnień. Należy pamiętać o wyłączeniu obwodu w celu uniknięcie porażenia. Kolejnym zadaniem jest ściągnięcie obudowy (topiki często są wkręcane i wystarczy je odkręcić), która montowana jest na śrubach. Jak w przypadku innych prac elektrycznych kolejnym etapem jest sprawdzenie przewodów. Brązowy (również czarny lub czerwony) powinien być przewodem fazowym, niebieski neutralnym, a zielono-żółty uziemieniem. Jeśli nie jesteśmy jednak pewni poprawności oznaczeń (w przypadku niefachowej pracy wszystkie mogą być tego samego koloru), konieczne będzie sprawdzenie poszczególnych połączeń. Kolejnym etapem jest montaż wyłącznika nadmiarowo-prądowego. Często trzeba podważyć wejścia esa za pomocą śrubokręta oraz poluzować śrubki. Jeszcze raz należy przypomnieć, że wszystkie czynności wykonujemy przy odłączonym obwodzie elektrycznym!. Teraz z jednej strony wyłącznika wkładamy jedną część przewodu fazowego, a z drugiej strony drugą. Trzeba jeszcze dokręcić śrubki, żeby wszystko były solidnie zamocowane. Przewód jest już zabezpieczony i wystarczy zamontować bezpiecznik

Specjaliści od elektryki we Wrocławiu

Elektryka jest dziedziną, która wymaga wysokich umiejętności, gdyż nie ma w niej miejsca na błędy. Pogotowie elektryczne Wrocław to gwarancja profesjonalnie wykonanej pracy w każdej sytuacji, również w tych kryzysowych. Jeśli potrzebny jest doświadczony i wykwalifikowany Elektryk Wrocławwymiana bezpieczników topikowych na esy – to idealne miasto do wypełnienia tej potrzeby. Wymiana przestarzałych bezpieczników topikowych na nowocześniejsze esy to z kolei szansa na spokojny sen poprzez zmniejszenie ilości występujących awarii.

elektryk wrocław