Wymiana bezpieczników topikowych we Wrocławiu – budowa i zasada działania

Autor Mateusz_Waygart
Kategoria:

Bezpieczniki topikowe są elementem instalacji elektrycznej działającym w przypadku, gdy prąd płynący przez ich tor prądowy przekroczy określoną wartość. Podstawowym elementem bezpiecznika jest wymienna wkładka bezpiecznikowa oraz podstawa bezpiecznikowa. Wkładka posiada element topikowy ( topik ), który jest wykonany z metalowego paska lub drutu, który w momencie zadziałania bezpiecznika topi się przerywając tor prądowy. Jest on zawarty w izolowanym korpusie, najczęściej porcelanowym. We wnętrzu wkładki oprócz topika jest również piasek kwarcowy, który ułatwia gaszenie łuku elektrycznego powstającego w chwili przepalenia topika. Po przepaleniu się elementu topikowego wkładka nie nadaje się do dalszego użytkowania i należy ją wymienić.

* Jak wymienić bezpiecznik? *

bezpiecznik topikowy wrocławjak wymienić bezpiecznik topikowy
 

bezpiecznik topikowy elektryk 24h

aparat Metrel MI 3155 EU XD

* Okresowe przeglądy i pomiary elektryczne we Wrocławiu *

Czas wyłączenia obwodu przez topik zależy od wartości znamionowej bezpiecznika i faktycznego prądu przezeń płynącego. Do zadziałania bezpiecznika najczęściej jest potrzebny prąd wielkości od 1,1-1,6 krotności prądu znamionowego bezpiecznika. Zależy to od materiału, z którego jest wykonany topik. Im krotność jest większa, tym szybciej bezpiecznik zadziała. Czas wyłączenia bezpiecznika jest znacznie krótszy przy prądach zwarciowych niż przy prądach przeciążeniowych – zależności te można odczytać z charakterystyk czasowo prądowych bezpieczników. Prąd zwarciowy przepływający przez bezpiecznik nie powinien być zbyt duży, ponieważ może to spowodować uszkodzenie innych elementów konstrukcyjnych bezpiecznika. Bardzo często w starych instalacjach elektrycznych dochodzi pod wpływem temperatury do jednoczesnego nadpalenia stopki bezpiecznikowej i podłączonego tam przewodu co wymaga już interwencji specjalisty: Elektryk Wrocław to firma gdzie znajdziesz fachową pomoc w razie awarii elektrycznej – pogotowie elektryczne Wrocław zrealizuje szybko i sprawnie usługę naprawa spalonych bezpieczników.

Najczęściej stosowanymi w instalacjach elektrycznych bezpiecznikami są bezpieczniki automatyczne i bezpieczniki instalacyjne ( topikowe ). Najczęstsze znormalizowane prądy znamionowe bezpieczników przedstawiają się następująco: 6, 10, 16, 20, 25, 32, 40, 50, 63, 80 i 100 A.

Dodaj komentarz