Wymiana instalacji elektrycznej – a może modernizacja?

Autor Mateusz_Waygart
Kategoria:

Uszkodzenia w domowych instalacjach elektrycznych są dosyć powszechną sprawą, najczęściej występują w starym budownictwie i są albo wynikiem samodzielnych ingerencji właściciela, np. nieumiejętnym podłączeniem nowych obwodów w puszkach rozdzielczych lub instalacja ma już swoje lata, nie była przeglądana i efektem jest np. spalony zacisk w rozecie rozdzielczej.

Pierwszą rzeczą jaką robimy w razie awarii i braku prądu jest telefon na pogotowie elektryczne. Jeżeli na miejscu uda się zlokalizować usterkę i ją naprawić to czy oznacza to , że cała instalacja jest do wymiany? Nie!

Bardzo często spotykam się z sytuacją, że jestem wzywany do lokalu, w którym ktoś prowizorycznie dokonał naprawy i przekazał właścicielowi wspaniałą nowinę – instalacja nadaje się do wymiany. Wyobraźmy sobie, że mamy mieszkanie pomalowane, czyste i zadbane a tutaj nagle jak grom z jasnego nieba proponuje się nam ” mały remoncik „. Nic bardziej mylnego.

W starym budownictwie gdzie awarie występują najczęściej wymiana instalacji elektrycznej powinna mieć miejsce w momencie generalnego remontu mieszkania lub w sytuacji, kiedy instalacja jest w tak opłakanym stanie, że jedynym sensownym rozwiązaniem jest rzeczywiście jej wymiana – i takie sytuacje mają miejsce ale są naprawdę rzadkością.

To, co ja proponuję swoim klientom, to ewentualna modernizacja instalacji poprzez: przegląd puszek rozdzielczych, tzw. ” rozetek „, jeżeli zachodzi taka potrzeba ich naprawa, sprawdzenie lub wymiana tablicy bezpiecznikowej / rozdzielczej, pomiar rezystancji izolacji kabli oraz pętli zwarcia czyli tzw ” zerowanie „. To najczęściej wystarczy aby móc dalej bezpiecznie korzystać z instalacji.

Troszeczkę inaczej wygląda sytuacja, jeżeli w mieszkaniu pojawia się coraz więcej urządzeń elektrycznych – szczególnie w kuchni: mikrofalówka, toster, opiekacz itd. Są to odbiorniki bardzo energochłonne do czego stare instalacje nie są przystosowane.

Kolejny raz pojawia się pytanie czy należy wymieniać instalację. Nie zawsze.

Jeżeli w danej chwili nie jesteśmy w stanie wymieniać całego okablowania, wystarczy doprowadzić, np. do kuchni nowy obwód z tablicy rozdzielczej, który zapewni nam swobodę użytkowania mocniejszych urządzeń i jednocześnie zmniejszy obciążenie na starej części instalacji.

W razie pytań zapraszam do kontaktu.

Dodaj komentarz